Socjalizm w 2017 roku: czego się spodziewać?

Socjalizm

Początek

Sto lat po tym, jak zapieczętowany pociąg Lenina dotarł na stację Finlandii i uruchomił wydarzenia, które doprowadziły do powstania gułagów Stalina, myśl, że powinniśmy powrócić do tej historii po inspirację, może brzmieć absurdalnie. Było jednak uzasadnione, że bolszewicy kiedyś nazywali siebie „socjaldemokratami”. Byli oni częścią szerokiego ruchu rosnących partii, które dążyły do walki o większą demokrację polityczną i, korzystając z bogactwa i nowej klasy robotniczej stworzonej przez kapitalizm, rozszerzały demokratyczne prawa do sfery społecznej i ekonomicznej, na co kapitalista by nie zezwolił.

Wczesny ruch komunistyczny

Socjalizm Wczesny ruch komunistyczny nigdy nie odrzucał tego szerokiego założenia. Narodził się z poczucia zdrady przez bardziej umiarkowane lewicowe partie Drugiej Międzynarodówki, sojusz socjalistycznych i partyjnych partii z 20 krajów, które powstały w Paryżu w 1889 roku. W całej Europie partyjne przyjęcie zaowocowało niepojętym, porzuconym ich zobowiązania do solidarności klasy robotniczej dla wszystkich narodów i poparły ich rządy podczas I wojny światowej. Ci, którzy pozostali lojalni wobec starych idei, nazywali siebie komunistami, aby zdystansować się od socjalistów, którzy podżegali do rzezi, która pochłonęła 16 milionów istnień ludzkich. (W czasie rzezi, druga Międzynarodówka sama się rozpadła w 1916 r.) Oczywiście szlachta komunistów, by powstrzymać wojnę i rzucić ludzką drogę ku nowoczesności w zacofanej Rosji, najwyraźniej utwierdziła brukarskie przekonanie, że jakakolwiek próba podniesienia niesprawiedliwego porządku skończy się tylko stworzeniem kolejnego. To był trudny czas nękany brakiem ubrania, jedzenia i jakiejkolwiek przyzwoitej ludzkiej stabilności. Niewiele osób może dziś to sobie wyobrazić. Dziś mamy internet, każdą żywność, jaką możemy sobie wyobrazić w supermarketach, a nawet spiny starburst i kasyna online, w które możemy grać i wygrywać pieniądze za darmo!

Socialism 2017

Socjalizm Większość socjalistów została ukarana lekcjami XX-wiecznego komunizmu. Dzisiaj wielu, którzy byliby zadowoleni z Rewolucji Październikowej, ma mniej pewności co do perspektyw radykalnego przekształcenia świata w jednym pokoleniu. Zamiast tego kładą nacisk na polityczny pluralizm, sprzeciw i różnorodność. Prawo wciąż potępia socjalizm jako system ekonomiczny, który doprowadzi do nędzy i niedostatku, ale z mniejszym naciskiem na polityczny autorytaryzm, który często szedł w parze z władzą nad socjalizmem. Być może dlatego, że obecnie elity nie mają demokratycznych praw na czele ich umysłów – być może dlatego, że wiedzą, że społeczeństwa, które prowadzą, trudno uzasadnić na tych warunkach.