Jak możesz organizować dla socjalizmu dzisiaj

socjalizm

Aby być socjalistą, musisz być członkiem organizacji promującej socjalistyczne strategie i pomysły.

Jeśli jesteś zwykłym czytelnikiem socjalizm.org, prawdopodobnie jesteś otwarty na ideę, że społeczeństwo, w którym żyjemy dzisiaj – społeczeństwo kapitalizmu – jest zburzonym, nieszczęśliwym wrakiem pociągu. Podobnie pojęcie, że potrzebujemy alternatywnego społeczeństwa, w którym wszyscy ludzie decydują się wspólnie, jak rozwiązać wszystkie nasze potrzeby i potrzeby, mogą uznać za logikę dźwiękową.

Powiedzmy, że zgadzasz się z tymi lokalami. Świetnie, jesteś gotów nazywać siebie socjalistą.

Co teraz? Co konkretnie możemy zrobić, aby walczyć o socjalistyczny świat? Jaka byłaby droga w kierunku tego celu – i sam cel – tak naprawdę?

Pierwszym punktem jest to, że niemożliwe jest zmierzenie się w kierunku socjalistycznego świata, w którym wszyscy pracują dla dobra wspólnego, nie stawiając czoła przygnębiającym faktom, że obecnie, w rządzie mniejszościowej władza ma prawo zablokować postępy w realizacji tego celu.

Według badań profesorów polityków Martin Gilens i Benjamin I. Strona:

Amerykanie mają wiele cech istotnych dla demokratycznego sprawowania rządów, takich jak regularne wybory, wolność słowa i stowarzyszenia oraz szeroko rozpowszechniona (jeśli nadal kontrowersyjna) franczyza. Uważamy jednak, że jeśli polityka jest zdominowana przez potężne organizacje biznesowe i niewielką liczbę zamożnych Amerykanów, to żądania Ameryki jako demokratycznego społeczeństwa są poważnie zagrożone.

Gilens i strona dokumentują, jak elitarna grupa dużych biznesmenów i właścicieli, wraz z czołowymi politycznymi liderami, kontroluje „decydowanie o polityce” i dużo więcej o społeczeństwie. I ta elita – mówiąc delikatnie – nie dotyczy wszystkich wspólnych rzeczy. Ich głównym celem jest obrona i poszerzanie własnych zainteresowań.

To zawsze dotyczyło 1 procenta kapitalistycznego społeczeństwa, ale teraz, gdy Donald Trump jest władny, chciwość i nienawiść do ich społeczeństwa stały się jeszcze bardziej rażące i groźne.

Bycie socjalistą polega na zorganizowaniu stawania czoła wielu codziennym niesprawiedliwościom kapitalizmu – walki o powszechną opiekę zdrowotną, prawa do aborcji i zakończenia deportacji, na przykład dostępu do najlepsze automaty online. Ale wymaga to również wizji na inny sposób, w jaki społeczeństwo może i musi być zorganizowane – a także zdobycie większej liczby osób, które mogą pochodzić tylko z innej klasy władzy.

Klasa pracująca może prowadzić do walki o inny rodzaj społeczeństwa, przede wszystkim ze względu na ogromną większość społeczeństwa – składa się ona z licznych milionów osób, które muszą pracować dla wypłaty, aby przetrwać, a nie posiadać Lub kontrolowanie firm i usług, które zatrudniają pracowników.

Socjaliści patrzą również na klasę robotniczą, ponieważ mają olbrzymią potęgę, ponieważ produkują prawie całe bogactwo w społeczeństwie – i zdaje sobie sprawę z tego, że władza z powodu kapitalizmu organizuje nas wspólnie pracować. Jak mówi utwór związkowy „Solidarność na zawsze„:

 

https://ithelpstodream.tumblr.com/post/164388283177

Mili miliony, których nigdy nie zarabiali

  1. Ale bez naszego mózgu i mięśni nie można obrócić jednego koła
  2. Możemy złamać ich wyniosłe wzmocnienie naszej wolności, gdy uczymy się
  3. Że zjednoczenie czyni nas mocnymi

Większość pracowników nie uważa się za część klasy z kolektywną siłą społeczną. Czują się odizolowani i rywalizują z innymi pracownikami, a czasem nawet postrzegają je jako swoich wrogów ze względu na ich kolor skóry, religię, pochodzenie narodowe itd.

W jaki sposób pracownicy mogą uzyskać wolność w systemie, który tak ciężko pracuje, abyśmy byli podzieleni i uciskani?

Sukces Bernie Sanders w USA i Jeremy’ego Corbyn w Wielkiej Brytanii w wyborach i partiach, które straciły bardzo wąskie grono, przyniósł niesamowite inspiracje nowym pokoleniom – i postawił radykalne wymogi dotyczące równości gospodarczej, a nawet socjalizmu.

Ale chociaż socjaliści powinni zaangażować się w ten nastrój – zarówno w wyborach, jak iw protestach – musimy utrzymać jasne zrozumienie: socjalizm nie zostanie spowodowany wyborami wewnątrz kapitalizmu.

Ogólniej rzecz biorąc, każda strategia grupowania działaczy socjalistycznych i polityków, przejmujących instytucje rządowe i społeczne – zdobywając wybory lub inne środki – a następnie realizacja socjalizmu z tych nowych stanowisk jest ślepy zaułek.

Instytucje rządowe miały na celu utrzymanie kapitalizmu – aby pomóc większościom mniejszości w kontroli mniejszości. Ci, którzy próbują wykorzystać takie instytucje, aby sprzeciwiać się systemowi, pogrążą się w niezliczonych i nie do pokonania przeszkód.

Wiele wcześniej próbowało tej trasy. Socjaldemokraci z Niemiec na początku XX wieku, Front Ludowy w Salwadorze Allende w Chile oraz radykał lewicowa partia SYRIZA we współczesnej Grecji, na różne sposoby, próbowali zrealizować taki projekt, a wszyscy zostali pokonani.

Inne tak zwane formacje socjalistyczne – jak reżimy Józefa Stalina w Rosji i Mao Zedong w Chinach – miały pełną kontrolę nad państwem i gospodarką i twierdziły, że działają w interesie pracowników. Ale okazały się one równie represyjne i autorytarne – i skierowane ku rozwijaniu potęgi małej mniejszości – jako systemu kapitalistycznego, z którym walczymy w naszych czasach.

Żeby postępować w stronę socjalizmu, trzeba podejść do zupełnie innego rodzaju. Klasa robotnicza musi budować zupełnie nowe instytucje rządowe, kontrolowane i obejmujące wszystkich pracowników w sposób demokratyczny, a nie frakcję klasy czy grupę socjalistów, próbującą przejąć istniejącą strukturę państwa.

Pracownicy klasy robotniczej muszą zebrać się w miejscach pracy, kampusach i społecznościach na całym świecie, przyciągnąć te organizacje do jednego jednolitego ciała i zlikwidować stare państwo, aby zainstalować to nowe ciało jako kolejną formę rządu.

W porównaniu do idei socjalistów wchodzących do rządu, ta głębsza koncepcja socjalizmu z dołu wydaje się pociągać za sobą ogromne wyzwania. I, prawdę mówiąc, tak.

Ale chociaż nigdy nie powinniśmy minimalizować wyzwań, nie powinniśmy też zapominać o wielu momentach historii, kiedy robotnicy potrafili zorganizować się w skali potrzebnej dla socjalizmu.

W różnych momentach XX wieku pracownicy w USA zorganizowali ogólne strajki w dziesiątkach miast; Fabryki, które przemieszczały się po całym kraju i ustanowiły prawa związkowe; I radykalnych ruchów pracy i społecznych, które stanowiły poważne zagrożenie dla władzy szefów. Wszystko to działo się przed dekadami klęsk klasy robotniczej, które większość z nas wychowała się pod koniec lat 70. i 80. XX wieku.

W innych krajach robotnicy zbliżali się do rewolucji. We Francji w 1968 r., Chile w 1973 r., Iran w 1979 r. Iw Polsce w 1981 r. Miliony ludzi zorganizowały się w radach i komitetach, które miały potencjał do podważenia władzy, choć ostatecznie zostały pokonane.

W czasie rewolucji rosyjskiej z 1917 roku samoorganizujące się rady klasy robotniczej przejąły władzę i zastąpiły istniejące państwo własnymi organami decyzyjnymi, dając inspirujący przykład demokracji bezpośredniej w działaniu. Krwawienie ich ruchu podczas rosyjskiej wojny domowej i kontrrewolucja prowadzona przez Stalina i jego popleczników to jedna z największych tragedii w historii.

Wszystkie te doświadczenia muszą być zbadane świeżymi oczami dzisiejszych działaczy, aby wyrzucić wiele lekcji, które mają dla nas.

Wielu z was zmierza do polityki socjalistycznej będzie prawdopodobnie zaintrygowane, ale nadal sceptycznie nastawione do tej wizji socjalizmu z dołu. Jest to zrozumiałe i istnieją oddziały

Międzynarodowej Organizacji Socjalistycznej (ISO) – wydawcy tej strony – w całym kraju, w której można zadawać pytania i różnice, aby rozmawiać z innymi socjalistami.

Powiedzmy jesteś na pokładzie projektu rewolucji klasy robotniczej. Jest to projekt długofalowy, którego celem jest socjalizm w przyszłości. Ale jak posuwamy się naprzód w dzisiejszej walce?
ISO uważa się za trzy duże zadania.

Najpierw chcemy zorganizować największe możliwe walki o demokrację, sprawiedliwość społeczną i równość ekonomiczną oraz bronić naszych wolności przed atakami rządowymi i prawicowymi pełzami. Oznacza to zaangażowanie w ruchy i organizowanie w wielu zakątkach społeczeństwa, od miejsc pracy do kampusów po gminy, osiągnięcie zysków i obronienie poprzednich zwycięstw, które poprawiają sytuację całej klasy robotniczej.

Po drugie, chcemy przekonać jak najwięcej osób w tych zmaganiach, a poza tym do znaczenia projektu rewolucyjnego socjalizmu. Musimy budować organizacje socjalistów zdolnych do edukacji, dyskusji i działań, a także sieci i pomysły szerszej lewicy, do której należą socjaliści.

Po trzecie, ISO chce rozwijać wszystkich tych socjalistów, w naszej organizacji iw szerszej lewicy, na bardziej doświadczonych i skutecznych aktywistów i liderów intelektualnych, którzy mogą być liderami wśród swoich współpracowników i ich społeczności we wprowadzaniu strategii socjalistycznych w Walki dzisiaj i socjalistycznej wizji innego społeczeństwa.

Te działania potrzebują siebie nawzajem, aby odnieść sukces. Nie możemy budować zdolności naszych kolegów i studentów do walki bez budowania socjalistycznej organizacji i nie możemy budować socjalistycznej organizacji bez ciągłego angażowania się w walkę o organizację miejsc pracy, kampusów i społeczności.

Żadne z tych zadań nie występuje w próżni, ale w odpowiedzi na wydarzenia na świecie i wzloty i upadki ruchów, które mają wpływ na nas wszystkich.

Jeśli wojna wybuchnie lub prawicowcy rasistowscy zdecydują się skierować do naszego miasta, jeśli ktoś z nas znajdzie się w związku z dyskiem lub w obliczu deportacji, potrzebujemy organizacji, aby omówić i omówić nasze priorytety i strategie, a następnie ocenić, co się stało i dlaczego.

Równie ważne, aby omówić nasze organizowanie jest analiza i wyjaśnienie świata wokół nas. Bez dokładnego wyjaśnienia rzeczywistości, z którą musimy się zmierzyć, nie znajdziemy właściwego postępowania dla naszej strony. Często najważniejszym krokiem w zrozumieniu teraźniejszości jest zrozumienie dotychczasowych doświadczeń socjalistów i innych radykałów, dlatego też ISO przywiązuje dużą wagę do edukacji.

To tygodniowe tygodnie pracy socjalistycznej, która miejmy nadzieję, może zmotywować ruchy wschodzące w spójną, celową działalność i stanowić fundamenty dla większych walk w nadchodzących latach.

Jeśli czujesz się nawet częściowo z powodu tych argumentów, proszę wziąć udział w spotkaniu ISO i porozmawiać z organizatorami ISO o wszystkich i wszystkich pytaniach, o których możesz myśleć. Jeśli znajdziesz się w pełni przekonany, dołącz do nas.

Sytuacja dzisiejszego świata jest straszna, ale jest ogromne pragnienie czegoś lepszego. Mamy świat, który wygra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *