Trzy fakty, których nie wiedziałeś o socjalizmie

Socjalizm nie jest komunizmem

Socjalizm nie jest komunizmem

Chociaż obie ideologie mają wiele wspólnego, istnieją wyraźne różnice między nimi. Zarówno socjalizm, jak i komunizm twierdzą, że chcą ustalić równość między wszystkimi członkami społeczeństwa. Obie jednak różnią się w stosowaniu tych przekonań. Komunizm stara się kontrolować gospodarkę państwa poprzez środki autorytarne i pozbyć się pojęcia własności osobistej, podczas gdy socjaliści wierzą, że prawdziwa równość pochodzi od dawania ludziom większego znaczenia i umożliwienia istnienia i utrzymania własności prywatnej. Socjaliści są również (przeważnie) chętni do współpracy z kapitalistami i doceniają korzyści płynące z kapitalizmu, gdy mogą być dobrze wykorzystane dla państwa. Komuniści uważają, że kapitalizm i komunizm wzajemnie się wykluczają i zmierzają do całkowitego wyeliminowania wszystkich systemów kapitalistycznych na całym świecie. Komuniści nie poszukują na nowe kasyna bez depozytu.

Francuzi utworzyli pierwszy rząd socjalistyczny

W 1871 roku świat widział pierwszą próbę, przez którą klasa robotnicza zajęła władzę bogatym. Francja walczyła pod ich klęską w wojnie francusko-pruskiej. Ludzie z Paryża, przy pomocy Straży Narodowej, przejęli władzę nad miastem od rządu i ogłosili, że to niezależna gmina i wezwała inne miasta we Francji do tego samego. Gmina natychmiast skupiła się na przekształcaniu fabryk i innych ośrodków zatrudnienia w spółdzielnie pracy. Liderzy gminy uważali jednak, że Paryż nie jest gotowy na prawdziwie anarchistyczne społeczeństwo i zdaje sobie sprawę, że jest potrzeba stałego rządu, choć przedstawiciele rady rządzącej zapłacili nie więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Gmina pogrążyła się w gniewnych sporach między tymi, którzy uznali potrzebę reprezentatywnego rządu i tych, którzy chcieli założyć zgromadzenia zbiorowe, w których wszyscy dorośli mieli równe wyznanie. To ćwiczenie w utopijnych socjalistycznych ideałach nie trwało długo. W maju 1871 r. rząd francuski ponownie przejął kontrolę nad miastem

Socjalizm jest starszy niż myślisz

Oczywiście socjalizm, jaki wiemy dziś ewoluował przez ostatnie 200 lat, ale ma swoje korzenie w pismach greckich filozofów takich jak Platon i Arystoteles czy Sir Thomas More, doradca króla Henryka VIII Anglii który uważał koncepcję państwa socjalistycznego w swojej książce „Utopia” w 1516 r. Dopiero jednak rewolucja francuska zaczęła naprawdę rozważać, czy socjalistyczne państwo narodowe jest możliwe do zrealizowania.

Wraz ze zmianami we Francji myśliciele z Wielkiej Brytanii zaczęli badać pojęcie podatku od bogatych, aby finansować pomoc dla biednych, podczas gdy pracownicy zaczęli tworzyć związki zawodowe umożliwiające im korzystanie z możliwości zbiorowych negocjacji w celu poprawy ich płac i warunków pracy. Stany Zjednoczone podążały za śladem, a pracownicy zaczęli tworzyć związki zawodowe w celu poprawy ich losów. Wraz z powstaniem tych związków stały się one tematem myślenia socjalistycznego, a wiele zostało bezpośrednio w polityce narodowej. Brytyjska lewicowa partia robotnicza jest na przykład finansowana bezpośrednio przez Brytyjskie Związki Zawodowe, które mają znaczącą rolę w głosowaniu dla nowych przywódców.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *